Perşembe, Nisan 04, 2013

bile bile lades

wikipedia
"Lades topluma mal olmuş, daha çok çocuklar arasında oynanan bir aldatmaca oyunudur. Lades tutuşacak olan iki kişiden biri, eline tavukların göğsünden çıkan çatal şeklindeki köprücük kemiğini alır. Bir ucundan kendisi tutar, öbür ucunu karşısındakine tutturur. Oyunun amacı karşıdaki kişiye bir şey vererek kandırmaktır. Eğer bir şey verilmek istenen kişi karşıdaki kişinin amacının aldatmak olduğunu hatırlarsa aklımda diyerek alabilir. Bu durumda kaybetmemiş olur. Eğer aklımda demezse diğer kişi lades diyerek oyunu bitirir ve kazanmış olur."

...
bile bile lades
Bile bile lades kişiye mal olmuş daha çok hayalperestler arasında oynanan bir aldanma oyunudur. Bile bile lades oyununda önceki versiyonun aksine tarafların oyun oynama konusunda hem fikir olmalarına gerek yoktur. Zira rakip oyuncu bir kişi, durum ya da duygu olabilir. Hayalperest sırf "bu da mı gol değil" demek için -ya da bu malubiyetten beslendiği için-  oynuyor da olabilir.

Bile bile lades oynayacak olan hayalperest önce kendi göğsünün sol yanından bir şey çıkarır. Bir ucundan fena tutar can havliyle, öteki ucunu da verir rakibe. Oyunun amacı karşıdaki kişiye bir "şey" vererek kandırmaktır. Mesala ilgi olur, anlayış olur "şey" kavramı hayalperestin gücü kadardır.

Eğer bir şey verilmek istenen kişi karşıdaki kişinin amacının aldatmak olduğunu  hatırlarsa oyun bozulur. Ladesten farkı temel olarak budur; önemli olan yarışmaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder